הסכם ממון בחוק ובפועל

כמו כל מערך חוקים, גם בעולם הסכמי הממון תמצאו את הוראת החוק המפורשת, לצד פירושים שונים ותקדימים משפטיים שנולדו לאחר דיונים, התבוננות וניתוחם של מצבים שונים שהחוק היבש לא יכול לכסותם.

הסכם ממון הינו הסכם המאפשר לבני זוג לייצר מסמך המאגד את ההחלטות שלהם לגבי הרכוש והממון איתו מגיע כל אחד מבני הזוג לתוך מערכת היחסים, ובכך לשמש מעין “תעודת ביטוח” למקרה של פרידה או גירושין.

הסכמי הממון נפוצים מאוד בימינו, וניתן להבין זאת – אנו חיים בעולם בו ההצלחה הכלכלית והיכולת להשתכר ולצבור הון מהווים גורמים עיקריים בחיים, ורובנו עסוקים בבניית קריירה וצבירת הון ונכסים.

מה אומר החוק על הסכם הממון?

החוק בנוגע להסכמי הממון שם אותם בדרגת חשיבות גבוהה יותר מחוק יחסי הממון, כאשר האחרון, שנחקק בשנת 1973, קובע כי הרכוש שנצבר במהלך הנישואים אינו משותף, אלא שייך למי שצבר אותו, אך פרקטית עדיין יש לחלק את הרכוש שווה בשווה.

מה שיוצא מן הכלל בחוק הוא קצבאות ותמלוגים שונים, ירושות או מתנות, רכוש שהיה בבעלות מי מבני הזוג טרם הנישואין, ונכסים עליהם הוצהר לפני כן בהסכם ממון.

כלומר, כאשר אתם מבצעים הסכם ממון רשמי וחתום, הרי שאתם מייצרים מצב של בהירות מלאה לגבי חלוקת הרכוש וההון במקרה של פרידה וגירושין, ופותרים מראש את אחת הבעיות הגדולות ביותר שמטרידות זוגות לקראת פרידה.

בפועל – כיצד ניגשים לנושא

בכדי לנסח הסכם ממון כפי שצריך יש לפנות לעורך דין מומחה בתחום זה. המומחיות אינה רק בניסוח המסמך, אלא גם בכל ההכנות הדרושות, מאיסוף הנתונים והמידע הדרוש, דרך מפגש והבהרה של אותם תחומים שעלולים לעורר מחלוקת, וזאת על סמך ניסיונו העשיר של עורך הדין, ויצירת מסמך המקובל על שני הצדדים.

מעבר לכך, בכדי שהסכם ממון יהיה תקף יש להעביר אותו תחת ידיו של רשות המוסמכת לכך – שופט בית משפט, נוטריון או בית דין רבני, שיעיין ויאשר את הפרטים. הסכם שנעשה לפני הנישואין ניתן לאשר גם מול נוטריון או רשם נישואין, אך עדיין יש לנסחו בצורה מקצועית ובכתב.

 

קראו גם:  חלוקת עסק משותף במקרה גירושין

הגב

avatar
  Subscribe  
Notify of