חוות דעת משפטית

המטרה של חוות דעת משפטית היא לסייע בביסוס טענות מסוימות של ההגנה או התביעה. עם זאת, גם את חוות הדעת המשפטית צריך לדעת ממי להזמין ובעיקר חשוב להבין מה עומד מאחוריה

היכרות עם המאפיינים של חוות דעת משפטית היא חלק בלתי נפרד משורה ארוכה של תביעות משפטיות. באופן עקרוני, לשופט לא תמיד יש את הידע המקצועי הנדרש על מנת להכריע בסוגיה מסוימת שיש על הפרק.

הדרך לפתור את הבעיה היא לקבל חוות דעת של גורם מומחה וניסוח משפטי שעולה בקנה אחד עם הנחיות החוק. אם משלבים בין הנושאים, מקבלים בפועל חוות דעת משפטית שהיא כלי קביל לכל דבר ועניין.

הבעיה היא שגם את חוות הדעת המשפטית צריך לדעת איך לנסח. כמו כן, חשוב לוודא מראש שאותו גורם מקצועי שכתב חוות דעת משפטית הוא בעל ניסיון ומיומנות. הניסיון למשל בא לידי ביטוי ביכולת של אותו איש מקצוע לתרגם את המומחיות שלו למכתב שיהיה מובן על ידי בית המשפט. במקביל, המיומנות היא זו שאמורה להקל על איש המקצוע להכין חוות דעת משפטית גם בלוח זמנים יחסית צפוף.

ממי מזמינים חוות דעת משפטית?

חוות דעת משפטית יכולה לשמש הן את צוות ההגנה והן את צוות התביעה. מבחינה משפטית נטו, אין משמעות לשאלה מי מזמין את חוות הדעת – משום שממילא בית המשפט מודע לכך מראש. חוץ מזה, חוות הדעת צריכה להיות מספיק מנומקת ומבוססת כדי לנטרל הטיות קודמות ולכן גם חשוב לבחור אותה מצד גורם אמין ומקצועי.

הנה למשל מספר טיפים שיכולים לסייע עבור בחירה מוצלחת וזריזה יותר של חוות דעת משפטית:

א. בדיקת תחום ההתמחות – חוות דעת משפטית יכולה להינתן רק על ידי איש מקצוע שמתמחה בתחום שבו דנים. כך למשל פרופסור רענן ברגר הוא אונקולוג המסייע לחולי סרטן ויכול ללוות אותם בשלל מקרים של תביעות רשלנות רפואית. מנגד, אנשי מקצוע אחרים לא חייבים להגיע מתחום הרפואה אלא ללוות את הלקוחות במשפטים שקשורים לדין האזרחי.

קראו גם:  עו״ד גירושין

ב. מספר שנות ניסיון בכתיבת חוות דעת – הטעות הנפוצה היא לבחור מומחה שיכתוב חוות דעת משפטית רק לפי מספר שנות הניסיון שלו בתחום ההתמחות. בפועל, מה שצריך לעשות זה לבדוק כמה שנות ניסיון יש לאותו מומחה ספציפית בכתיבת חוות דעת – כי יש כאמור המון דרכים לנסח ולכתוב אותה. גם בהקשר הזה, בחירת איש מקצוע כגון פרופסור רענן ברגר היא בהחלט אופציה טובה כל עוד זה רלוונטי למקרה.

ג. זמינות של מי שכותב חוות דעת – בתהליכים משפטיים ארוכים יש משמעות להגשת חוות דעת ברגע המתאים. אם למשל מפספסים את המועד החוקי של הגשת חוות דעת משפטית, בית המשפט עלול להתעלם ממנה. לכן, הצוות של ההגנה או התביעה נדרש לבדוק את הזמינות של רענן ברגר או כל איש מקצוע אחר שממנו מזמינים חוות דעת.

מה עושים עם חוות דעת משפטית?

האופן שבו משתמשים בחוות דעת משפטית תלוי בצרכים של צוות ההגנה או התביעה. בחלק מהמקרים, צוות ההגנה או התביעה יכולים למשל להשתמש בחוות דעת משפטית על מנת להוכיח התרשלות וכדי להראות רשלנות רפואית. במקרים אחרים, חוות הדעת יכולה לשמש לטובת הוכחת הנזק, או לחילופין כדי להראות את הקשר הסיבתי בין הנזק לבין הטיפול הרשלני לכאורה.

בסופו של דבר, חוות דעת משפטית היא עניין מורכב ולכן צריך לקבל אותו רק מגורם שמוסמך לכך ושיש לו את הניסיון הנדרש.

הגב

avatar
  Subscribe  
Notify of