חלוקת עסק משותף במקרה גירושין

יש הרבה מאוד זוגות אשר מנהלים ביחד עסק או חברה. כל עוד היחסים בין בני הזוג טובים ותקינים – אין עם הדבר שום בעיה (פרט למריבות מי יהיה עם הילדים ומי יישאר בעסק, כמובן). אבל, במקרה שבו היחסים עולים על שרטון ובני הזוג מחליטים להתגרש – עולה השאלה: מי יקבל את העסק / החברה? האם אפשר יהיה לחלק את ערכה? אין ספק שזו שאלה מאוד מורכבת שאין עליה תשובה חד משמעית תמיד, ולכן חשוב מאוד להתייעץ עם עו”ד משפחה, שיודע מה אומר החוק ואיך אפשר להגיע לפשרה הוגנת בין הצדדים.

מה אומר החוק?

על פי החוק בישראל, שני שותפים שמנהלים עסק או חברה, ולא משנה אם הם נשואים או לא – צריכים לחלק את שווי העסק ביניהם שווה בשווה במקרה של פרידה. אבל מה עושים אם אחד מבני הזוג רוצה להמשיך לנהל את העסק או אם אחד מבני הזוג השקיע בעסק יותר? אלה בדיוק הדברים אשר בהם עוסק עורך דין משפחה, ואשר צריכים להיפתר. רק על מנת לסבר את האוזן – הנה מה שבדרך כלל קורה בכל אחד מהמצבים שיכולים להיות:

  • במקרה של השקעה שווה – אם העסק רשום על שני בני הזוג ומנוהל על ידי שניהם – החוק קובע כי החלוקה שלו צריכה להיעשות שווה בשווה. משמעות הדבר היא שבמקרה כזה יש לחשב את השווי המדויק של העסק ולחלק את הסכום לשני חלקים שווים, אבל בדיוק.
  • במקרה של השקעה לא שווה – במקרה בו אחד מבני הזוג השקיע יותר כסף ו/או זמן בעסק, בצורה שאפשר להוכיח ולמדוד, הרי ששווי העסק צריך להתחלק באותו אופן בדיוק. כך למשל, אם ניתן לכמת את ההשקעה של אחד מבני הזוג ל-70$ ואת של השני ל-30% – הרי שכך צריכה להתבצע גם חלוקת השווי של העסק.
  • במקרה שבו אחד מבני הזוג מעוניין להמשיך לנהל את העסק – במקרה שאחד מבני הזוג רוצה להמשיך לנהל את העסק גם לאחר הגירושין – ייתן לבת/ן זוגו מחצית מערכו של העסק – בדיוק כפי שנקבע בחוק.

לסיכום – על פי החוק היבש, חלוקת עסק בין בני זוג שמתגרשים צריכה להיות כזאת שמחלקת את שווי העסק ביניהם שווה בשווה. מכיוון שבהרבה מאוד מקרים הדברים הם לא שחור ולבן וצריך לבצע התאמות מסוימות של החוק היבש למציאות – כדאי מאוד לשכור את שירותיו של עורך דין משפחה המתמחה בתחום של חלוקת עסקים בין בני זוג שמתגרשים. עורך דין כזה יספק לכם את כל המידע הדרוש אודות חלוקת עסק משותף במקרה גירושין, יגיד לכם בדיוק מה צריך כדי לבצע את החלוקה בצורה הראויה ויסייע לכם להגיע לפשרות במקרים של אי הסכמה. אין ספק שמדובר בהליך לא מאוד נעים, אבל אם עושים אותו עם עורך דין משפחה טוב – זה הופך להיות קצת יותר קל ומאפשר להמשיך הלאה בחיים. בהצלחה.

קראו גם:  הסכם ממון בחוק ובפועל

הגב

avatar
  Subscribe  
Notify of