משפט צבאי

לצה״ל יש מערכת שיפוט פנימית שנפרדת ממערכת השיפוט האזרחית של מדינת ישראל. חוק השיפוט הצבאי הוא זה הקובע ומגדיר את תהליך הדין הפלילי בכל מה שקשורה למסגרת הצבאית בישראל. בין השאר, החוק קובע הוראות לגבי הפרוצדורה של בתי הדין הצבאיים ומסדיר פעולות אותן מבצעת המשטרה הצבאית החוקרת דרך פעולות ההעמדה לדין.

כל חייל, קצין, איש קבע או איש מילואים, נעצר, נחקר ונשפט בהתאם לחוק השיפוט הצבאי. אמנם קיימת הקבלה בין החוק הפלילי האזרחי לבין החוק הפלילי הצבאי, אך כאמור, הכל מתבצע בחפיפה לחוק השיפוט הצבאי. אם הואשמת בעבירה פלילית בעת מילוי תפקיד שירות המדינה כחלק ממסגרת צה״ל, עליך לפנות לעורך דין העוסק בתחום הצבאי ועבר את ההכשרה המתאימה שתאפשר לו לייצג אותך בהליך משפט צבאי. עבירה מסוד זה עלולה להוביל להרשאה והחייל עלול להיכנס אל כלא צבאי כמו כלא 4. 

את הליווי המקצועי ניתן להתחיל כבר משלבי החקירה הראשוניים שמתבצעים על ידי חוקרי מצ״ח. יש חשיבות מכרעת לייצוג משפטי צבאי פלילי לאורך כל התהליך כבר משלב החקירה, דרך דיוני המעצר והליכי השימוע. עורך דין צבאי, ינסה לעשות הכל בכדי לבטל את כתב האישום, במידת הצורך יגיש בקשה להעברת הדיון למישור האזרחי וילווה את המואשם לאורך כל ההליך עד לסגירת התיק נגדו. צה״ל כולל בתוכו ערכים יוצאי דופן המקבילים לחוקי המשמעת הנוקשים ולכן מתקיימת מערכת משפט נפרדת. גם השופטים יהיו אנשי צבא שלקחו חלק בפעילות המערכתית של צה״ל ושותפים לערכים ולצרכים של המסגרת הצבאית.

כיצד מתבצע ניהול החקירה במשפט הצבאי?

בצה״ל מוסד החקירה העיקרי לפני שלב העמדה לדין הינו גוף צבאי המכונה מצ״ח – משטרה צבאית חוקרת. בהחלטה על פתיחת חקירת מצ״ח מעורבים מפק״ד היחידה, הפרקליט הצבאי הראשי ואלוף הפיקוד בהתאם לשיקולים שונים. יש עבירות שמחייבות חקירה מסוג זה. את תיק החקירה מעבירה מצ״ח לפרקליטות הצבאית המורכבת ממשפטנים קצינים אשר מכריעים לגבי המשך ההליך של התיק, זאת בהתאם לחומר העבירה. יש הבדל ניכר בין החוקים בתחום המשמעתי לבין החוקים בתחום הפלילי.  אישומים במסגרת צבאית עלולים להוביל לסוגים שונים של השלכות ביניהן פגיעה בקריירה צבאית, פגיעה בשם טוב, הדחה ממסגרת צבאית וכמובן רישום פלילי ואף להסגרה לכלא צבאי כגון כלא 4. חשוב לציין כי כל חייל שעובר חקירה במשטרה צבאית, זכאי להתייעצות עם עו״ד במהלך חקירתו. כאמור, לשלב ההתייעצות השפעה מכרעת על התיק והיא עשויה להוביל לביטול כתב האישום או להפחתה משמעותית בעונש.

כאמור, המערכת הצבאית מאופיינת בחוקים ומסגרות משלה ולכן קיימות עבירות המשויכות אך ורק למסגרת הצבאית. עבירות ביטחון נחשבות לעבירות החמורות ביותר במסגרת צבאית שכן אלו עבירות שעלולות לסכן את בטחון המדינה ותושביה. מסירת מידע לאויבים, עבירות ריגול, העברת מידע רגיש והפצתו ברבים הן מסוג העבירות המאופיינות בעונשי מאסר חמורים, במיוחד בעידן האינטרנטי בו כולנו חיים. גם עבירות עריקות ונפקדות הן עבירות שייחודיות למערכת הצבאית והמשמעות שלהן בשטח הינה היעדרות במהלך השירות הצבאי ללא אישור. לאחר 21, יום, היעדרות תיחשב נפקדות משמע החייל הנעדר על פי המערכת הצבאית מוגדר כעריק. על עבירה זו חייל עלול להיכנס לכלא צבאי.  יש גם עבירות צבאיות שמקבילות לעבירות אזרחיות דוגמת שימוש בסמים או סחר בסמים, עבירות מין ועוד.

קראו גם:  כיצד בוחרים עורך דין צבאי לייצוג מול משרד הביטחון והצבא?

הגב

avatar
  Subscribe  
Notify of